از اينكه به اين وبلاگ سر زديد ممنونيم.............حتما به سؤال شما هم جواب داده ميشه... ولي ممكنه به دلیل حجم بالای سوالات چند وقتي طول بكشه.....مطمئن باشيد پاسخ داده میشه احکام، پاسخ به مسائل شرعی
دوستان
آخرين مطالب
مطالب جذاب و ديدني
ساير امكانات


مهدویت امام زمان (عج) اوقات شرعی

ذکر روزهای هفته
پخش زنده حرم

قرارگاه سایبری رسام

 
نقدی بر مقاله‌ی سروش دباغ؛      

بی‌حجابی یا بی‌عفتی؛ کدام غیراخلاقی است؟
سروش می‌خواهد با اخلاقی جلوه دادن افعال در قالب اخلاق اومانیستی و عرفی کردن تمام گزاره‌های اخلاقی، به این نتیجه برسد که حجاب در ماهیتش، بر اساس مقتضیات زمان و مکان، قابل تغییر و حتی حدود و ثغور آن نیز عرفی است؛ اما آیا تأثیر این دو عنصر می‌تواند تا حدی باشد که حتی ماهیت گزاره‌های دینی را دگرگون کند؟!

ن : محمد فیض خراسانی
ت :
کاربران محترم می توانند جهت طرح  تلفنی سوالات، از ساعت ۱۱ صبح الی اذان ظهر به غير از روزهاي تعطيل با شماره ۰۲۵-۳۷۷۴۱۱۳۲ تماس بگیرند.

تماس تلفني با استاد حسين زاده خراساني

 

حقیر در این ساعات در دفتر آیت الله العظمی علوی گرگانی(دام ظله) حضور دارم و به اندازه بضاعت اندک علمی پاسخگوی سوالات شما هستم.

*در صورت تماس بفرمایید که به حسین زاده خراسانی وصل نمایند.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال کاربر: سلام دیدن فیلم های کره ای که صحنه دارد چه حکمی دارد؟

جواب: دیدن فیلم هایی که مفسده دارد، شرعا جایز نیست.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: نزدیکی کردن زن و شوهر در حمام چه حکمی دارد؟!

جواب: مباح است.

 


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: نزدیکی کردن زن و شوهر در حمام چه حکمی دارد؟!

جواب: مباح است.

 


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال شما: با سلام خواستم بپرسم آیا برداشتن پول از خانه پدر شوهر حرام است؟

جواب: بله و باید آن را برگردانید.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
پیام کاربر : سلام ببخشید این جوابها نظر شماست یا حضرت آیت الله علوی گرگانی یا مراجع دیگر ؟ 

جواب: بسیاری از احکام اختلافی نیست لذا بین علما اتفاق وجود داره به همبن خاطر بیان اینکه نظر کدوم عالمه فرقی نمی کنه و اگه بین علماء تفاوت دیدگاه باشه مسلما بیان میشه که نظر کدوم یک از این بزرگواراست.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: اگرخانومی 4یا5روزقبل عادت ماهانه لک بینی داشته باشدبخاطرگذاشتن آی یو دی درزمانی که لک میبیندحکم نزدیکی چیست؟باتشکر. 

جواب: اگه  یقین داشته باشید این خونریزی ها بخاطر آی یو دی است حتی استحاضه نیستید لذا با این توضیح رابطه زناشویی بلا اشکال است.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: اونی که توانایی روزه رو نداره باید چکار کنه؟ 

جواب: اگه مثل مریضی است که اصلا نمی تواند تا آخر عمر روزه بگیرد ، به ازای هر روز یک مد طعام بدهد.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: نظرتون درمورد چادر چیه
اونی که پیش نامحرم چادر نمیپوشه، اون دختری که با پسرا دوسته،
کسی که ترانه گوش میده،
هوس بازی،دختر یا پسری که لباس رنگ روشن بپوشه
از نظر شرعی مشکل داره یا نه؟
اگه موهای دختری بیرون از شال باشه و پسری موهای اون دختررو ببینه
دختره یا پسره گناه کرده؟  

جواب : نظر من که مهم نیست اگه طلبه ای حرفی می زند با توجه با نظر اسلام احکام رو بیان می کنه. 

ضمنا چادر حجاب برتر است حالا اگه دختری حجاب داره ولی چادری نیست اشکال نداره.. 

اسلام با لباس رنگ روشن مخالف نیست بلکه نگاه اسلام اینه که زن کاری نکنه که توجه مردان نا محرم به اون جلب بشه. 

پوشش باید کامل باشه .این نوع روسری یا شالی که امروزه مد شده است حجاب شرعی نیست. 


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: سکس چتی طوری که هر دو طرف به ارگاسم میرسن این زنا محسوب میشه ؟ 

جواب: زنا نیست ولی چنین عملی حرام است.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: سلام وقتتون بخیر من همسری دارم که یه جورایی میشه گفت هوس باز و به من قانع نیست تمایل به ارتباط با زنان دیگرو داره و من خیلی با این مسئله مشکل دارم و روی منم داره تاثیر منفی میزاره تا جایی که منو حتی راضی کرد عکس بی حجاب خواهرمو بهش نشون بدم و الان خیلی عذاب وجدان دارم اگه به خواهرم حرفی بزنم نه تنها خانواده حتی زندگی خودمم از هم می پاشه از خواهرم حلالیت طلبیدم ولی بهش نگفتم ولی همچنان عذاب وجدان دارم حکم کار من چیه؟؟؟ 

جواب: این کار شما هم حرام بوده و هم حق الناس. از آنجایی که حلالیت طلبی کرده اید دیگر حق الناس به گردن شما نیست . اما نسبت به حق الله باید توبه کنید البته همین پشیمانی شما همان توبه است.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: سلام من و همسرم سالهاپیش عهدی بستیم که قرآن و مردی که مرده شاهدم بود شوهرم مرا د ر تمام اموال نصف نصف شریک کرد و دست بر قرآن گذاشت وسوگند یاد کرد تا زمانی که من زنده هستم همسر دوم اختییار نکند ولی در عقد نامه قید نشده است از نطر شرعی چه حکمی دارد واز نظر دادگاه چه حکمی دارد. 

جواب: اگر شریط در شمن عقد قرار داده شود وفای به آن لازم است و اگر دو شاهد داشته باشید ادعای شما قابل اثبات در دادگاه نیز می باشد. و اگر مرد علی رغم شرط ضمن عقد خلاف آن عمل نماید فعل حرامی مرتکب شده است.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: باسلام چندسال است که پدرم فوت شدند من با خواهرها ومادرم در خونه پدری زندگی می کنیم برادرم بعداز پدرم فوت شدند که سه فرزند صغییر دارد وجدااز مازندگی می کنند بارها به مادرم گفتم که سهم از ارث این سه فرزند داده شود ولی ایشان قبول نمی کنند ومی گوید که تا وقتی زنده است در این خونه بماند تکلیف ماکه دراین خونه زندگی مکنیم چیست آیانماز ما قبول هست یانه لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم؟ 

جواب: ممانعت از ارث شرعا جایز نیست و باید برای اینگونه امور همه ورثه راضی باشند.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
اگرکسی با خواهر خود نزدیکی کندچه حکمی دارد؟ 

جواب: این زنا محصنه است و حکم رجمی را در پی دارد. البته این نکته نیز قابل توجه است که زنا تعریف خودش را دارد و عده ای شاید کار دیگری کرده اند و آن ر ا زنا بحساب می آورند.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: چراحکم زناسنگسار است؟  

جواب:  حوزه مجازات ها دو نوع مجازات داریم : 1- مجازات های حدی: مجازات ایی که توسط شارع مشخص شده و تخطی از ان امکان ندارد. 2- مجازات های تعزیری که میزان آنها به دست حاکم شرع یا قاضی است. 

اما در خصوص فلسفه مجازات ها در اسلا باید بحثی مفصل مطرح بشه که در این مختصر جای بخث های مفصل نیست . اگه بخواهیر در این رابطه مطالعه داشته باشید ، عنوان "فلسفه مجازات ها در اسلام " رو تو گوگل سرچ کنید.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سلام من پا شکسته است واب به بدنم ضر داردواحتیاج به غسل هم دارم حالا چه کنم؟ 

جواب: قسمت جراحت را با پلاستیکی بپوشانید و به همین سکل غسل کنید . این غسل را غسل جبیره ای می گن.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
منو شوهرم عقدی هستیم و  در دو شهر زندگی می کنیم و پدرم مدت سه ماهه که از دیدار ما جلوگیری می کنه طوری که برام غیر قابل تحمل شده می خوام بدونم اجازه داره اینکارو کنه؟ می تونم بدون اجازه او برم پیش همسرم؟

جواب: این ممنوعیت شرعا جایز نیست ولی در عین حال باید رعایت حرمت بزرگترها بشه برای اینکه جمع بین حقین بشه سعی کنید کسی رو واسطه این کار قرار بدید که پدرتون از ایشون حرف شنوی داشته باشه


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: ایا میشود نماز قضا مغرب و عشا رو هر کدام یه وقت جدا خواند؟

جواب: بله ولی باید ابتدا مغرب و بعد عشا البته در صورتی که نماز مغرب وعشا در یک روز قضا شده اشندو در غیر این صورت ترتیب هم لازم نیست.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: با عرض سلام من زنم خیانت کرده و ارتباط نا مشروع برقرار کرده من خودم دیدم وشک ندارم ولی نمیونم در دادگاه ثابت کنم در ضمن زنا کرده ومن خیلی ناراحت ودل چرکینم چیکار کنم؟

جواب: دوست عزیز اگه منظورتون از دیدن این باشه که همسرتون رو دیدید که به خانه کسی رفته، این دال بر این نیست که زنا کرده است. و اگه منظورتون از دیدن، دیدن فیلم که در این صورت که فیلم نموتونه اثبات کنه که مرتکب زنا شده بخصوص در این دنیای تکنولوژی که میشه به هر صورتی فیلم ها رو سر هم کرد. مثلا حقیر در مصاحبه خانم نامداری خوندم که ایشان گفته بود که اصلا در شب عقدشون لباس عروس نپوشیده ولی مجله عکس ایشون رو با لباس عروس چاپ کرده.

البته بله اگر دقیقا رابطه زنا را به طور واضح مشاهده کرده اید و شکاک هم نباشید، خدای متعال طلاق رو برای همین مواقع قرار داده.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
شکل ظاهری مذی و مدی و ودی چه تفاوتی باهم دارند واگر ما بین منیو... شک کردیم حکم شرعش چیست آئا نیازبه غسل دارد؟

جواب: اگه شک کنید که مایعی که از شما خارج شده شرایط منی رو نداره نیازی به غسل نیست. یعنی باید یقین کنید که این مایع منی است و الا در صورت شک این مایع منی نیست و نیاز به غسل نداره


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: زنی که شوهر داردومردی که زن دارد اگر با هم رابطه داشته باشن نزدیکی هم داشته باشن بعد مرد زن خود را طلاق دهد و زن ان مرد دیگر طلاق بگیرد میتوانند با هم ازدواج کنند؟

جواب: بیشتر علما این ازدواج را صحیح نمی دانند. و در واقع به خاطر عمل حرامی که انجام شده شما با آن فرد حرام ابدی شده اید و اصلا نمی توانید با هم ازدواج کنید.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: سلام وقت بخیر زنی هستم که تازه طلاق گرفتم و میخواهم ازدواج کنم و صیغه مردی بشوم هنوز عده من تموم نشده میتونم صیغه بشم و از بجه دار شدن جلوگیری کنم.

جواب: بله صیغه در عده حرام است و اگه عالما این کار را انجام بدید شما و آن فرد بر هم حرام می شوید.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
 

سوال: سلام اگر در عقد دائم مرد ناراضی باشد و اصلا به صیغه خوانده شده  گوش ندهد یا توجه نکن عقد باطله یانه؟

جواب: رضایت در عقد شرط است چه برای زن و چه برای مرد.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: درنماز جماعت وقتی به رکعت دوم نماز رسیدیم ، اقتدا میکنیم ، وقتی که در رکعت دوم امام جماعت تشهد را میخواند ما باید به  حالت آماده بنشینیم، آیا ما هم باید تشهد را بخوانیم؟

جواب: بین علما اختلاف وجود دارد. برخی می گویند بهترهع که بجای تشهد ذکر سبحان الله گفته بشه و برخی می گویند ذکر تشهد در حال تجافی بلا اشکال است.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: اجازه ای که ولی در ازدواج دختر باکره رشیده میدهد آیا حکم تکلیفی است یا حکم وضعی؟

جواب: در نكاح دختر باكره پس از رشد و بلوغ بين حقوقين اماميه اختلاف است. عده‌اى بر آنند كه او بدون اجازۀ ولى نميتواند شوهر اختيار كند. بنابراين نكاح او با اجازۀ ولى خواهد بود (منظور از رشيده باكره دخترى است كه هنوز شوهر نكرده يا شوهر كرده و بدون نزديكى زوجيت منحل شده است اگر چه بكارت او بنحوى از انحاء، مانند پريدن و يا عمليات جراحى زائل شده باشد) در صورتى كه دختر رشيده ثيبه باشد) يعنى در اثر نزديكى ازاله بكارت از او شده است) اگر چه بزنا و شبهه باشد اجازۀ ولى را در نكاح لازم ندارد و خود بهر كس بخواهد ميتواند شوهر كند. بعضى ديگر بر آنند كه رشيدۀ باكره در نكاح مانند پسر رشيد احتياج باجازه ولى ندارد. عدۀ ديگر بر آنند كه رشيده باكره را ولى ازدواج مينمايد و دختر اختيارى از خود ندارد. بعض ديگر از فقهاء بين عقد دوام و انقطاع فرق گذارده‌اند. دسته‌اى در نكاح دائم اجازه ولى را لازم ميدانند و در منقطع دختر را مختار و دسته ديگر بالعكس در نكاح دائم دختر را مختار و در نكاح منقطع اجازه ولى را لازم ميشمارند.كسانى از فقهاء كه اجازه ولى را در نكاح دختر باكره بالغه رشيده لازم ميدانند بر آنند كه چنانچه زن مايل بازدواج با مردى باشد كه شرعاً و عرفاً كفو او است و ولى اجازه نميدهد و يا آنكه ولى او غائب است بنحوى كه اجازه از او ممكن نيست و دختر احتياج بازدواج دارد اذن ولى لازم نميباشد.حقوق مدنى (امامى)، ج‌4، ص: 288

همانطوری که از گزارش دکتر امامی معلوم است اذن ولی در عقد دختر باکره رشیده شرط صحت است؛ بنابراین اذن ولی از احکام وضعی است.‌


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: سلام.میخواستم بپرسم که کدام گناه نزد خداوند بدتر ومنفورتره .خودارضایی یازناکاری؟

جواب: هر دوی این گناه های فوق الذکر گناه کبیره هستند.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: رابطه بین نامزد ها که محرم بودن نیست یعنی این کار برای نامزدها بلامانع است؟

جواب: اگه منظور شما رابطه های خاص در دوران نامزدی(قبل ار عقد) باشه بله این روابط جایز نیست.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: آیا صحبت با نا محرمی که او را نمی شناسی و هیچ وقت هم قصد دیدن او را نداری گناه است . آشنایی از طریق اینترنت. اگر گناه است کفاره آن چیست؟

جواب: اگه دارای مفسده نباشه صرف صحبت که اشکال نداره ولی از آنجایی که معمولا این ارتباطات دارای مفسده است لذا ترک شود.

 


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: ایا اصلاح صورت و ابرو درشب شهادت گناه دارد؟

جواب: خیر ولی بهتر است ترک شود.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: سلام.من ب همسرم خيانت کرده ام والان خيلي پشيمان هستم وازانجايي که ميگويند حق الناس کرده ام وبايد ازاو حلاليت بطلبم ميترسم چيزي بگويم.لطفاکمک کنيد و راهي جلوپايم بگذاريد..

جواب: این کار شما گناه بزرگیه و مجازات سنگینی هم دارره ولی این پشیمونی شما توبه است و شرط دیگه اش اینه که تصمیم به تکرار نداشته باشید. در این مورد لازم نیست به همسرتون چیزی بگید. به همسرتون وفا دار باشید.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: خانمی به دلیل متواری شدن همسر خود به مدت4 سال از وی هیچ گونه اطلاعی ندارد حال وی با توجه به اینکه جوان می باشد و نیازمند روابط جنسی می باشد و حکم طلاق وی صادر نگردیده حکم شرعی ارتباط جنسی با وی چیست؟

جواب: ارتباط چنسی با این خانم تا زمانی که در عقد کسی است حرام است و عقد نیز حرام است.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: در په صورت مادر زن از داماد سهم الارث میبرد؟

جواب: مادر زن از داماد ارث نمی برد.

 


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: بنده متاسفانه كمي وسواس دارم .سوالم اين است كه ديروزناخن بچه كمي خون اومد و روي آن چسب زخم زديم و ديشب چسب آنرا باز كرد و با همان دست غذا خورد كه همان انگشتش چرب شده بود.آيا لب بچه نجس شده و لازمست دهان بچه آب كشي گردد. يا خير؟

جواب: خیر


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: ایا طهارت قبل از وضو گرفتن برای نماز واجب است؟

جواب: اگه در اعضاء وضو باشه بله باید اول نجاست رو پاک کنید بعد وضو. ولی در غیر اعضاء می تونید بعد از وضو طهارت کنید.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: سلام خسته نباشید.از مرجعی پرسیدم که غسل جنابتم بنا بر دلایلی دیر میشود حکم نماز هایم چیست پاسخ واضحی ندادند فقط گفتند که بدل ان میشود تیمم کرد.اگر فقط بوقت نماز تیمم کنم و تا 2 روز غسل نکنم مشکلی ندارد.؟تو روخدا جواب بدید موندم واسه نمازام چکار کنم.

جواب: اگه حتی عمدا غسلتون رو بیاندازید آخر وقت می تونید بجای غسل، تیمم کنید و بعدش وضو بگیرید و نماز بخونید. البته باز برای نماز بعدی هم باید صبر کنید تا نزدیکی آخر وقت و چون وقتتون تنگ میشه و وقت غسل ندارید می تونید تیمم مجدد کنید و بعد وضو و بعد نماز. 


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: با احترام و سلام خدمت شما.من می خواهم بدانم که ایا درست است که می گویند پس از اینکه سر مبارکه امام حسین ع را بریدند روی سر مبارکه امام حسین ع تخته نرد را گذاشتند و بازی کردند خواهش می کنم جواب بدین.

جواب: بله در برخی نقل به این نکته اشاره شده که در تشت که سر مبارک آن حضرت بوده شطرنج بوده .


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: سلام من پسری 18 ساله هستم  و باعث گناه بزرگ خودارضایی شده ام و چندین بار هم توبه کردم اما باز هم توبه ام را شکستم.

جواب: دوست من اینکه شما قصد ترکه این مشکل رو دارید خودش خیلیه. اما برای رهایی از این مشکل باید به مشاور مراجعه کنید. البته این رو هم بدونید با اینکه رهایی از کار یه خورده سخته، ولی شدنیه.

موفق باشی


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: پدربزرگ من 2ساله فوت شدن و باغ وزمین ازش باقی مونده والان پسراش(دائی های من)همه زمین وباغ هارو برداشتن برا خودشون و به 2تا خواهرشون نمیدن و میگن یبایس پدر موقع زنده بودنش خودش بهتون میداده والان ارث به شماها نمیرسه
آیا اون باغ وزمینی که دراختیار دارن ثمره اون باغ ومنزلی که توی زمین ساختن مجازه؟
آیا این حق خوری نیست؟

جواب: حرف دائی های شما نه قانونیه و نه شرعی. مادر شما می تونه شکایت بکنه هر جند که بهتره این مساله به صورت فامیلی و اخلاقی حل بشه.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
 

سوال: در شرایط روحی بدی با محیط چت آشنا شدم. از آنجایی که در هر چیزی به دنبال یادگیری چیزهای جدید بودم متوجه شدم که خیلی از امکانات  که همه استفاده می کنند از جمله یاهو مسنجر و کاربرد آنرا بلد نیستم و چنین محیطی می تواند در افزایش اطلاعات به من کمک کنه . و از طریق فردی که در چت با او آشنا شدم این امکانات را یاد گرفتم . بعد هم رابطه تلفنی به بهانه یاد دادن نرم افزار شروع شد ولی اون آقا بدنبال برطرف کردن نیازهای جنسی خودشان از طریق تلفن و چت بودند . چند بار با ایشان تلفنی حرف زدم و ایشان سعی داشتند از طریق حرف های انچنانی خودشان را ارضا کنند . الان به شدت پشیمان هستم . من 1 ماه با ایشان حرف زدم اما دو سال دارم عذاب می کشم که چرا اجازه دادم ایشان حرف تحربک کننده بزند . حکم این کار چیست

جواب: این پشیمانی شما یعنی توبه و توبه هم ان شاء الله قبوله. بنابراین نگران نباشید و برای رهایی ذکر لا حول و لا قوة الا بالله رو زیاد تکرار کنید.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
 

 

 

سوال: سلام دختری 19 ساله هستم 4 سال خود ارضایی داشتم تا این که فهمیدم یه گناه بزرگه و الان نزدیکه پنجاه روزه که ترک کردم اما چون هر انسانی میل جنسی داره از وقتی شروع به ترک کردم تا الا ن بارها توی خواب محتلم شدم اما نمیدونم این اتفاق ارادیه یا نه من خیلی زحمت کشیدم نمی خوام دوباره آلوده شم راهی هست که این اتفاق نیفته حس می کنم گناه می کنم

جواب: اولا اینکه این عمل نا پسند رو ترک کردید جای تحسین داره چرا که یه نوع اعتیاده و ترک عادت خیلی سخته.

ثانیا: احتلام در خواب گناه نیست و ارادی هم نیست.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
 

 

سوال: سلام من حدود 2سال از همسرقبلیم جدا شدم والان با فرد دیگه ای ازدواج کردم  همسر قبلیم هم ازدواج کرده چند وقت پیش از طریق اینترنت موبایلم وبرنامه به نام مین بوز ایشون منو پیدا کردن و خیلی نادم وپشیمان که من خیلی اشتباه کردم قدر زندگم رو ندونستم .....الان ایشون میگن این حرف زدن توی این برنامه رو ادامه بدیم وبه هیچ کس هم چیزی نگیم میخوام رانماییم کنید.

جواب: ارتباط با ایشون شرعا صحیح نیست. به همسر فعلیتون وفادار باشید.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: سلام من دختری 22 ساله هستم و مجرد و دوشیزه بخاطر محدودیت تردد تو شهر قم با دوست پسرم یه صیغه موقت خوندیم یعنی حاج آقا برامون خوند الکی به حاج آقا گفتیم که من مطلقه ام و درخواست عقدنامه موقت کردیم و روز بعد حاج آقا به نیابت از ما صیغه رو خوند و دفترچه رو بهمون داد تا با در دست داشتن اون صیغه نامه راحت هرجا خواستیم بریم تماس بدنی هم داشتیم ولی من دوشیزه ام دوتا سوال داشتم الان من از مدت صیغه شش ماه مونده و میخواهم با فرد دیگری ازدواج کنم آیا اولا این صیغه بدون اذن پدر و دوشیزه بودن من قبوله این صیغه و من باید اینو باطل کنم تا بتونم باکس دیگری ازدواج کنم دومین سوال اینکه اگه این صیغه قبوله من با باطل کردنش میتونم بلافاصله ازدواج کنم یا باید عده نگه دارم
باتشکر لطفا راهنمایی ام کنید

جواب: باید این فرد باقی زمان عقد موقت رو به شما ببخشه یا زمان خود به خود سپری بشه و اگه دخولی صورت نگرفته باشه(چه از دبر و چه از قبل) عده ای لازم نیست.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال شما: سلام چند روز پیش داشتم از عرض خیابون رد میشدم. چراغ هم سبز بود .خانمی ایستاد تا من رد بشم وقتی که ایستاد ماشین عقبی بهش زد و ماشین هردوشون خسارت دید.البته من قصد نداشتم از جلوی اون خانم رد میشم
میخواستم بایستم تا اون ماشین رد بشه بعد برم.ایا ذمه ی ای بر عهده ی منه؟

جواب: شما ضامن نیستید.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال کاربر محترم: باسلام بنده باپسری نامزدبودم وصیغه محرمیت هم خونده شده ونزدیکی هم داشتیم درابتداخانواده پسررضایت داشتنداماحالابه خاطرپول بیشترواختلافات خانوادگی بااین وصلت مخالفت کرده اندوحالاآبروی من بابه هم خوردن این نامزدی میره میخواستم بپرسم که حکم این ازدواج چیه آیااگه پسربرخلاف رضایت والدین بامن ازدواج کنه حکمش چیه؟ ماالان1سال ونیم هستش که باهم هستیم وخیلی همدیگه رودوس داریم به خاطرهم درس خوندیم والان دانشجوپزشکی هستیم ومن نمیتونم باهیچکس به جزاین پسرازدواج کنم ومیخواستم بدونم الان حکم این ازدواج چیه؟؟

جواب: رضایت پدر در ازدواج پسر شرط نیست. البته بهتره رعایت اخلاق و احترام نسبت به والیدن بشه.

آرزوی خوشبختی برای شما و همسرتون دارم

 


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سلام و خسته نباشید. من با همسرم قبل از ازدواج دوست بودم و در اون مدت ارتباط صمیمی با هم داشتیم. البته از هم دور بودیم و خیلی دیر به دیر همدیگرو میدیدیم. اما در ارتباط تلفنی گناههایی صورت گرفته که نتونستیم مانعش بشیم. و در دیدارهای حضوری هم بدن همدیگرو لمس کردیم. از ازدواج با هم مطمین بودیم. که به لطف خدا هم محقق شد و الان با هم زندگی میکنیم. از نگاه به گذشته شرمنده ام و بارها توبه کرده ام. اما اروم نمیشم. از نظر دینی چه حکمی داره و ایا من توبه من پذیرفته است؟

جواب: البته اون ارتباطات صحیح نبوده ولی همین که پشیمان شده و توبه کردید. توبه شما پذیرفته شده است. بنابراین نگران نباشید خدا در قرآن می فرماید:

قُلْ يا عِبادِيَ الَّذينَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ يَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَميعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحيمُ (زمر53)

بگو: «اى بندگان من كه بر خود اسراف و ستم كرده‏ايد! از رحمت خداوند نوميد نشويد كه خدا همه گناهان را مى‏آمرزد، زيرا او بسيار آمرزنده و مهربان اس


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال کاربر: سلام من وسواسیت فکری دارم، از یه مغازه رفتم لنز خریدم آوردم باز کردم دیدم رنگاش متفاوته البته چون یکیش تا خورده بود رنگش معلوم نبود،ولی روی یکیش نوشته بود تیره یکیش روشن،من باز کردم درحالی که میتونستم باز نکنم،باز کردم دیدم رنگش فرق میکنه عصر بردم دادم به فروشنده عوضش کرد کارخونه اشتباه زده بود،اومدم خونه فکر کردم دیدم تقصیر من بود که اون باز کردم چرا ضررشو فروشنده بکشه،فرداش دوباره رفتم اونیکی لنز هم گرفتم با ۳تومن تخفیف،مرده گف به خاطر این لنز من محلول لنزم باز کردم ضرر کردم من اون محلولشم گرفتم با هزار تومن تخفیف،بعد اومدم خونه الان احساس میکنم گناه شده که من از مرد تخفیف گرفتم،اون با اشتباه من مجبور شد تخفیف بده،به نظرتون من چیکار کنم؟ گناه شده؟ خواهش میکنم جواب بدین میدونم براتون مسخره به نظر میاد ولی من وسواسیت دارم

جواب: اولا اصلا هم مسخره نیست یکی از اقسام وسواس همینه که شما مبتلی هستید.

ثانیا: وقتی کسی چیزی رو میخره بعدا معیوب از کار در میاد همه عقلاء عالم و بویژه شرع برای خریدار حق فسخ معامله را قرار داده که بهش "خیار عیب" می گویند.

ثالثا: بناربراین شما دچار هیچ گناهی نشده اید و از حق مسلم خودتون استفاده کردید.

 


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سلام
با مردی صیغه 1 ماهه کردم
لذت های دیگر را از هم بردیم اما دخول انجام نشده
باید متعه نگه دارم
چه مدتی؟

جواب: نیاز به عده نیست.


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
پیام شما: سلام حکم زنی که از طرف همسر خود به تمایلات و احساسات و نیازهای جنسی اش پاسخ داده نمی شود چبست؟ این زن چی کار میتونه بکنه که به گناه گرفتار نشه . چرا مردها فورا میتوانند زن صیغه کنند ولی برای زنها هیچ چیزی قایال نبست لطفن جواب من روزودتر بدهدید چرا اینقدز تبعیض بین زن و مرد هست و اینکه جامعه ا خصوصا زنان با این مشکل خیلی روبه رو هستند . ممنون

جواب:  این شوهر شما مرتکب فعل حرام شده و باید نیازهای جنسی شما را مورد توجه قرار بده. البته صیغه هم راحت نیست که بلافاصله مرد، زنی رو صیغه کنه. البته باید بخشی رو استرس های شهر نشینی دونست یعنی فشارهای روانی و نیازهای اقتصادی که زحمت زیادی میخاد سبب شده دغدغه مردها به اون سمت کشش پیدا کنه و در یک کلام حالی برای برقراری رابطه زناشویی وجود نداره.

یکی از علت ها میتونه زنان بزک کرده بیرونی باشه که سبب می شن مردها تو خارج خونه ارضاء چشمی بشن و زیبایی های همسرشون به چشم نیاد.

بحث از اینکه آیا اسلام بین این دو جنس تبعیض گذاشته یا نه، باید دو واحد درسی بحث بشه.

شما می تونید با مهارتهایی زنانه خدادادیتون به این مشکل فائق بیاد

البته نوع تغذیه نیز بی تاثیر نیست لذا بهتره غذاهای گرم به همسرتون بخورونید


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
سوال: با سلام خانواده ای پسر بچه ای را در نوزادی آورده اند تا بزرگ کنند میخواستم بدانم این بچه به مادر خانده اش چطور میتواند محرم بشود ؟ از لحاظ شیر دادن کسی را ندارند. آیا با وجود نداشتن پدر واقعی بچه پدر خوانده میتواند با مادر واقعی بچه عقد کند و بعد از رابطه زناشویی طلاق بگیرد تا بچه فرزند شوهر مادر خوانده به حساب بیاید ؟
با تشکر

جواب: بله پدر خوانده اگر با مادر این بچه ازدواج کند و دخول نیز صورت بگیرد، این دختر بچه حکم ربیبه را پیدا می کند و بر او (پدر خوانده) محرم خواهد بود.

اما اگر این نوزاد پسر باشد : اگر این نوزاد توسط مادر ِمادر خوانده شیر داده شود ، مادر خوانده با نوزاد خواهر و برادر رضاعی خواهند بود و محرمند


ن : محمد فیض خراسانی
ت :
 
موضوعات
برچسب ها
آرشيو مطالب
اخبار
لوگو وبلاگ
نوراحكام
ارسال به دوستان
« ارسال براي دوستان »
نام شما :
ايميل شما :
نام دوست شما:
ايميل دوست شما:

noorahkam
گنجينه معارف
علماء و بزرگان
دانشنامه
تحلیل آمار سایت و وبلاگ